Kobudo

66647814_2219939218061666_1359647914174971904_o_350W ramach działalości naszej szkoły, planujemy uruchomić cotygodniowe treningi, na których będzie można poznać podstawy kobudo - sztuki walki bronią wywodzącą się z Okinawy. Treningi przeznaczone będą dla osób zainteresowanych i jednocześnie posiadających podstawy Karate. W ramach zajęć poznawać będziemy wspólnie podstawowe techniki (kihon) oraz podstawowe kihon kata i kata uczone w ramach międzynarodowej organizacji Ryukyu Kobudo Shimbukan, prowadzonej przez senseia Akamine Hiroshiego. Z systemem tym niedawno zapoznał się Dominik Kućma z naszej szkoły podsczas 4-dniowego seminarum w Erlangen (Niemcy), na którym ćwiczył z senseiem Akamine Hiroshim oraz liczną grupą światowej klasy instrutorów. W ramach wakacyjnych zajęć, chciałby podzielić się zdobytą wiedzą i zebrać grupę osób zainteresowanych wspólnym treningiem oraz rozwijaniem się w ramach tej niezwykłej sztuki walki.

Broń w Kobudo

Na chwilę obecną, na treningach będziemy ćwiczyć z wykorzystaniem 4 broni: Bo, Sai, Tekko i Nunchaku.

Bo - kij (jap. Bo) jest pierwszą i najważniejszą bronią w Ryukyu Kobudo. Kij używany w Ryukuy Kobudo to tzw. roku-shaku-bo, co dosłownie oznacza "kij o długości 6 stóp" (ok. 183 cm). Zasadniczo kij powinien być wykonany z twardego drewna, takiego jak dąb czy buk. Kij może być zwężany na końcach aczkolwiek nie jest to konieczne.

Poza podstawowym twardym Bo, w Ryukuy Kobudo stosujemy jeszcze lekki, rattanowy kij (Kumite Bo) do ćwiczenia z partenerem. Kumite Bo na razie nie będzie potrzebne.

sai

Sai - drugą bronią, z którą będziemy ćwiczyć to Sai. Jest to para sztyletów o charakterystycznym kształcie. Broń ta przybyła na Okinawię z Chin oraz Indii i stosowana była przez służby odpowiedzialne za ściganie przestępców i ochronę ważnych oficieli. Oryginalnie sai były wykonane z metalu, ale nie były ostro zakończone. Kupując sai należy zwrócić uwagę na odpowiednią długość, która jest uzależniona od długości przedramienia ćwiczącego (końcówka sai powinna wystawać 2-3 cm poza łokieć). Na treningach używać będziemy standardowych Sai z dwoma widełkami skierowanymi w jedną stornę, istnieje jeszcze Manji Sai (z jednym widełkiem skierowanym w dół) oraz Jitte (japońska odmiana Sai, bez jednego bocznego widełka).

Tekko - tekko to broń przypominająca kastet, której pierwowzorem były metalowe podkowy. Oryginalne tekko jest w Polsce zakazane i dlatego na treningach będziemy posługiwać się legalnymi zamiennikami.

Nunchaku - okinawskie nunchaku składa się z w dwóch drewnanych pałek o długości 1 stopy (ok. 30 cm) połączonych sznurkiem. Pierwowzorem dzisiejeszego nunchaku było wędzidło używane do okiełznania konia. Podobnie jak tekko, posiadanie oryginalnego nunchaku jest w Polsce nielegalne i prosimy o niekupowanie i nieprzynoszenie takowych do Dojo. Na treningach będziemy używać legalnych zmienników. Nie trzeba się martwić ich zakupem, ponieważ odpowiednią ilość mamy już na wyposażeniu Dojo.

Ponieważ kobudo nie jest w Polsce bardzo popularną sztuką walki, broń treningową można nabyć tylko w kilku sklepach z artykułami do sztuk walki i wybór niestety nie jest duży. Ponadto jeżeli chodzi o Bo, to nie każdy sklep chętnie je wysyła pocztą ze względu na gabaryty. Poniżej kilka linków do sprawdzonych sklepów:

https://www.bokken.pl/k13,bron-treningowa.html (strona producenta, posiadają zarówno Bo jak i Sai w przystępnych cenach)
https://www.goods.pl/list/2/48/Sai.html (sklep z chyba największym wyborem Sai w Polsce)
http://www.weaponskobudo.com (sklep zagraniczny, niestety znacznie droższy ale są to jedne z najlepiej wykonanych broni dostepnych do kupienia)

Ponadto jest jeszcze sklep Daniken na ul. Mogilskiej w Krakowie w którym można popytać o Bo i Sai:
https://www.daniken.com.pl/bron-sztuki-walki

kobudo_trening_1000

Zapisy na zajęcia

Ze względów logistycznych, osoby zainteresowane treningiem, prosimy o wcześniejsze zgłoszenie się do Dominika:

email: dominik@kucma.pl
facebook: https://www.facebook.com/dominik.kucma
tel. 508 364 137

Ilość miejsc ze względu na rozmiary Dojo i wymagany sprzęt treningowy jest ograniczona. Zajęcia dla osób ćwiczących w naszej szkole są bezpłatne, wymagane jest jedynie zaopatrzenie się w broń treningową (Bo + Sai). Na pierwsze kilka zajęć wystarczy samo Bo. Osoby które nie dadzą rady zaopatrzyć się na pierwszy trening w Bo proszę o informację, postaram się zorganizować kilka dodatkowych sztuk do Dojo, z którch będzie można skorzystać.

Pierwsze zajęcia odbędą się w poniedziałek 29 lipca o godz. 19.00 w Dojo Tyniec. Od sierpnia treningi kobudo odbywać się będą również zaraz po zajęciach karate prowadzonych przez senseia Wojciecha Szarka w czwartki o 19.00. Bardzo serdecznie zapraszamy!